Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Dunaszerdahelyi Járási Bizottság

A Dunaszerdahelyi járásban 1949-1953 között 28 alapszervezet jött létre.
A Dunaszerdahelyi járásban is csak fokozatosan, 1951-ben, épült ki a járási szervezet. A megelőző időszakban az első alapszervezetek munkáját a Csemadok Dunaszerdahelyi Alapszervezete, és annak vezetői, Mondok Gábor elnök, Patoch Zoltán és Orosz Péter segítették. 1953 februárjában a járás területén is megtartották az első járási konferenciát. Ezt követően a járás első Csemadok titkára Tarcsi Imre lett. 1953-ra a járás területén is kialakult a Csemadok Dunaszerdahelyi Járási Bizottsága az alábbi összetételben:

Funkció: Név: Alapszervezet: Foglalkozás:
Elnök Mondok Gábor Dunaszerdahely kőműves
Alelnök Patassy István Dunaszerdahely munkás
Titkár Tarcsi Imre Nagymegyer kőműves
Pénztáros Havran Ferencné Dunaszerdahely háztartásbeli
Ellenőrök Bódi Károly Dunaszerdahely munkás
Horváth Aranka Dióspatony háztartásbeli
Kultúrfelelős Szabados László Dunaszerdahely munkás
Választmányi tagok Ambrus Ottília Bős tanítónő
Ivanics László Mihályfa bognár
Lukács Emília Baka EFSz tag
Kósa Margit Nádasd tanítónő
Kotrba Béla Balázsfa EFSz tag
Miklós Péterné Felsőpatony EFSZ tag
Szúri Erzsébet Dunaszerdahely tanítónő
Takács Irén Nagylúcs tanítónő

A járási konferencia a Csemadok Központi Bizottságába Mondok Gábort javasolta, mint a járási szervezet elnökét.

Az Új Szóban, 1952. június 14-én megjelent híradás számolt be arról, hogy 1952. június 15-én, Bősön a kastélyparkban, a Csemadok Dunaszerdahelyi Járási Bizottsága járási Csemadok napot szervez. Csandal István, a cikk szerzője a rendezvény beharangozójában arról tájékoztat, hogy itt fellépnek a dunaszerdahelyi, dióspatonyi, nagyabonyi, felsőpatonyi, balázsfai, és bősi kultúrcsoportok. Az esti órákban a bősi kultúrcsoport bemutatja a Szabad szél című operettet. A dokumentum alapján a rendezvényt a Csemadok Dunaszerdahelyi járás mai napig is az évente megtartott legnagyobb járási rendezvényének tekinthetjük, a Csemadok Járási Kulturális Ünnepélye és Szövetkezeti Nap kezdetének.
A Dunaszerdahelyi járásban az új alapszervezetek többségénél a megalakulást követően a színjátszócsoportok voltak az első kultúrcsoportok. Ezzel függ össze, hogy a Csemadok Dunaszerdahelyi Járási Bizottsága 1950. márciusában megszervezte a színjátszók járási seregszemléjét, ami talán a mai Dunaszerdahelyi járás területén az első, a Csemadok által szervezett, járási kulturális rendezvény volt. Az eseményről az Új Szó 1950. március 18-i számában Bagota István, kerületi instruktor számolt be.
A Csemadok dunaszerdahelyi járási szervezete az ötvenes években a pozsonyi kerületi titkársághoz tartozott. 1953. szeptember 19-én értékelte a Csemadok országos elnöksége a Pozsonyi kerület járási szerveinek munkáját. Szarka Béla vezető titkár megállapította, hogy: „A Dunaszerdahelyi járás vezetősége munkája állandóan javul. A járási szervezet vezetősége fejt ki legjobb munkát a kerületben. A járási vezetőség tagjai közül ki kell, hogy emeljem Mondok, Patassy és a járási titkárunk munkáját, akik komolyan veszik a Csemadokra háruló feladatokat”.

Dokumentumok az alakulásról:
Beszámoló a Csemadok Dunaszerdahelyi járási konferenciájáról

Fullscreen Mode
Kategóriajárási bizottság
TelepülésDunaszerdahely [Dunajská Streda]
JárásDunaszerdahely
Alakulás ideje1951 / 1953 februárjában tartották az első járási konferenciát
ElnökMondok Gábor, a JB elnöke / Tarcsi Imre járási titkár
Forrás, adományozóVarga László: Hatvanöt évvel ezelőtt történt, A Csemadok alapszervezeteinek megalakulása a Dunaszerdahelyi járásban (1949-1953), Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 57, Dunaszerdahely-Nagymegyer, 2014
Rövid URL
ID67438
Módosítás dátuma2015. július 19.

Hibát talált?

Üzenőfal