Jancsika és Juliska
Gyarapodó fogócska – egyszerű gyarapodás
A szabadban szokták játszani, három szereplővel. Egyik a „Jancsika“, másik a „Juliska“, a harmadik pedig a „boszorkány“. A szerepek szétosztása után a földre rajzolnak egy kb. 1 m2 nagyságú „csírt“ (négyzetet), majd ettől néhány méterre megrajzolják a boszorkány
kör alakú „fazíkját“ is.
A játék elején Jancsika és Juliska bent állanak a csírben, a boszorkány pedig valahol a csíren kívül található „kertjében“ – gyakran két szomszédos villanyoszlop között – várakozik.
A játékot Jancsika és Juliska kezdik, akik a csírből elindulnak a boszorkány kertjébe „zőccsíget lopnyi“. Kis idő múlva a boszorkány észreveszi őket, és’utánuk iramodik. Amelyiküket megfogja, azt magával viszi, és beleteszi a fazékjába. Utána ő is elmegy zöldségért a kertbe, ahol újra megpillantja, majd űzőbe veszi az előbb elmenekült másik tolvajt. A boszorkány elől menekülő játékosok szükség esetén befuthatnak a csírjükbe, ahová a boszorkánynak tilos belépnie.
A játék akkor ér véget, ha a boszorkánynak sikerül majd a két tolvajt a fazékjába tennie.
Farkasd, 1971 / Deák Emília (12)
Megjegyzés:
A „Jancsika és Juliska“ című közismert gyermekmese motívumaira épülő játék. (Gágyor József)
Hibát talált?
Üzenőfal