Kis utcába süt a nap
A gyerekek körbe, félkörbe vagy sorba állnak, aztán kijelölnek maguk közül valakit, aki elmondja a kiolvasót. Ha nem tudnak megegyezni a jelölésben, akkor a legidősebb vagy legfiatalabb játékost bízzák meg a kiszámolás végrehajtásával.
Minthogy általában több kiolvasó-versikét ismernek, a kiszámoló közli a többiekkel, hogy melyiket fogja elmondani. A szöveget apró egységekre tagolva mondja, s minden egység kimondásakor kezével megérint egy-egy játékost, vagy egyszerűen csak rájuk mutat. A mondókát saját magán kezdi, esetleg bal kéz felőli szomszédján, majd körbe folytatja.
Akire a kiolvasó utolsó méretegysége (negyed) jut, az kiesik vagy félreáll a körből. Ha a kiszámolást végző játékosra jut az utolsó szótag, két megoldás lehetséges. Vagy folytatja a kiszámolást oly módon, hogy magát kihagyja belőle, vagy egy másik játékos – rendszeint az eddigi kiszámoló bal oldalán álló – veszi át a kiszámoló szerepét.
Aki utolsónak marad a körben, az lesz a kergető vagy kereső, illetve fogó vagy hunyó. A hosszabb kiszámolókat általában csak egyszer mondják el.
Kis utcába süt a nap,
Beharangozik a pap.
Gyerekek, gyertek szentegyházba,
Öltözzetek papruhába,
Inc-pinc, kalavinc,
Pista koma, te vagy kint!
Vezekény, 1968 / Klimek Ernő (20)
VÁLTOZATOK:
A 2. sor után:
Gyertek, lányok, iskolába,
Öltözzetek szép ruhába.
Tallós, 1968 / Benedek János (41)
A 2. sor után:
Gyerekek, gyertek iskolába,
Öltözzetek papruhába,
Inc-pinc, palavinc,
Te vagy kint!
Vezekény, 1969 / Uhrapka Jánosné (34)
Falu végén süt a nap,
Beharangozik a pap.
Inc-pinc, palapinc,
Pista koma, te vagy kint!
Tallós, 1969 / Sárkány Mária (81)
Hibát talált?
Üzenőfal